Proměnil covid parkování?Na tuto jednoduchou otázku se dá odpovědět zcela jednoznačně. Ano! A výrazně. Důvodů je celá řada, lidé zůstávají doma, takže najít volné místo před místem bydliště je čím dál tím horší. Vzhledem k extrémně složitému cestování (kontroly, testy, odložené lety…) se proměnily i možnosti parkování v blízkosti letišť. Naštěstí tady je situace paradoxně o něco jednodušší. Jak tomu s  parkovišti v Praze u letiště v současnosti?

Parkoviště Praha: Letiště Václava Havla 

Otázka delšího parkování u pražského letiště byla po dlouhou dobu poměrně drahá záležitost.Jeho cena leckoho odrazovala od zanechání auta v prostorách, kde by cena týdenního parkování zásadně zdražila dovolenou. „To se raději potáhnu s kufrem autobusem a metrem, než jim nechat takovou částku,“ nechal se slyšet Martin K., který coby stavební technik u zahraniční firmy létal před koronavirovou krizí poměrně často. Jak sám přiznává, cesta s velkým kufrem a několikerým přestupem ho s MHD poněkud „prudila“. Avšak nevýhodný poměr cena za parkování u letiště/užitkovost  ho dlouhodobě s městskou hromadnou dopravou smiřovala.

Situace se s ohledem na covidovou pandemii nově změnila; vznikly totiž díky zcela nové službě možnosti parkování u českých letišť, což je pro život pomalu se vracející do normálu skvělá zpráva. Zdá se, že někdo vzal řešení tohoto problému pořádně do ruky, zamyslel se a vymyslel systém nejen tak u letiště nechat auto po celou dobu nepřítomnosti, ale ještě tam nenechat půl výplaty. 

Letiště Václava Havla v Praze se rozrůstá, je čím dál modernější a jako takové je připraveno znova poskytnou své služby milionům cestujících ročně. Jen pro informaci: za rok 2019 se na pražském letišti odbavilo téměř 18 milionů cestujících. A část z nich potřebuje mít pohodlné zaparkovat své rodinné “přibližovadlo” co nejblíže odletovému terminálu. Je jedno, zdali se jedná o rodinu s dětmi, která si dopřála dovolenou v Chorvatsku, člověka jedoucího na služební cestu nebo studenta, jež se vydal vstříc studiu v zahraničí. Dokonce ani během “lockdownu” či státem nařízených karantén se cestování nezastavilo. 

Jeden příklad z mnoha

Díky koronavirovým komplikacím se do problémů dostaly jak letecké společnosti, tak majitelé bytů, kteří je v rámci ARNB používali k pronajímání turistů. Obojí vedlo ke zlevnění služeb, které bezesporu bude jen přechodné, ale byl by hřích ho nevyužít. Přesně tak uvažoval fotograf a milovníka vína Tomáš V., jenž se se svou přítelkyní rozhodl strávit Vánoce a Nový rok v Portugalsku s tím, že přímo Štědrý den oslaví v Portu pravým portským. „Bylo to spontánní rozhodnutí, ceny za letenky i místní ubytování byly extrémně nízko, nákazová situace v Portugalsku byla příznivá a my sami jsme byli na koronavirus negativní. Takže jsme si vzájemně nadělili dovolenkový pobyt s vínem v místě, které stojí za to vidět,“ říká fotograf Tomáš, zatímco jeho přítelkyně designérka ho doplňuje. „Ochutnat portské víno v Portu, na náplavce u mostu Ludvíka I., byl neskutečný zážitek. Na prosinec bylo krásně teplo a najednou byly alespoň na chvíli všechny koronavirové stresy daleko.“ I oni využili možnosti parkování nedaleko letiště. „Nechtělo se nám kodrcat do Vídně, kde byl let bez přestupu. Oba máme létání i atmosféru letišť rádi, a když byla možnost nechal dlouhodobě a levně auto v Praze, tak bylo jasno,“ vysvětluje designérka Jana řešení, kde nechat jejich zelenou octavii, které oba přezdívají Hastrman.  

Jak oba přiznávají, byla to jejich první zkušenost s dlouhodobým parkováním, ale už teď ví, že určitě ne poslední. Je jen otázkou, zdali se poměry v cestování zjednoduší, nebo přijdou další komplikace, například v podobě nových mutací, a situace ve světě jim nějakou další cestu do některé z vysněných lokalit neumožní. Nicméně zkušenost s parkováním jim už dopředu jednu starost vyřešila. A kdyby se zase ceny za parkování , opět neúměrně zvýšily? Což zejména v létě velmi pravděpodobně hrozí…  pak je tu stále populárnější nabídka alternativních parkovišť. O co jde a kolik stojí lze na internetu velmi snadno zjistit.

A co vy? jak se dopravujete na Letiště Václava Havla? Zapojte se do diskuse.

Peter Wang