V minulosti byla klinika plastické chirurgie místem výskytu zejména movitějších dam. Když zřejmě známý český plastický chirurg Jan Měšťák před lety v nadsázce prohlásil, že facelift bude zanedlouho běžné téma při pánském posezení “nad jedním”, tak zřejmě netušil, jak brzy se jeho vtípek naplní. Zejména v pražských klinikách jsou muži stále častějšími zákazníky.

Kliniky plastické chirurgie a nejčastěji prováděné “mužské” zákroky

Plastická a kosmetická chirurgie se nemusí zabývat pouze úpravou vzhledu. Vedle trvalé epilace, silikonových svalů a dalších kosmetických zákroků existuje celá zákroků s přímými a pozitivními důsledky pro vaše zdraví . Často se jedná o zákroky k vylepšení funkčnosti, například vyřešení chronické bolesti zad či odstranění pocení. Zaměříme se na 3 druhy plastických zákroků, které se týkají

  • Očních víček
  • Oblasti břicha
  • Nosu a nosní přepážky

Právě tyto části těla jsou u mužů nejčastějším cílem plastické operace, proto je dobré znát případná rizika a vyvarovat se jich.

Blepharoplastika – zpevnění očních víček

Starší muži často bojují s povislými dolními víčky, které jejich tváři vtiskují výraz hladového baseta. Nadbytek kůže v oblasti očí však není pouze estetický problém, neboť pokles očních víček zhoršuje zrak jako takový. Tento problém řeší blepharoplastika, čili zákrok, jehož účelem je odstranění přebytečné kůže v oblasti víček. Operace může často pomoct v boji s nadměrnou únavou očí a omezením zorného pole a za výjimečných okolností vám s jeho hrazením může pomoci pojišťovna.

Mírné komplikace mohou nastat, pokud jste těžký kuřák nebo pijete pravidelně alkohol – hojení pak může být výrazně zpomaleno. Obecně je však zákrok bezpečný a není třeba obávat se například poškození zraku či jiných trvalých následků.

Abdominoplastika pro celkovou úpravu v oblasti břicha

Svůj “pivas” nosí řada mužů hrdě jako šerpa batoh, často však v určité životní fázi dojde ke zlomu a z bříška se stává nepřítel. Známým termínem v oblasti plastické chirurgie je liposukce (dnes se používá například biologická nebo vibrační liposukce), která slouží primárně k odsání tukových buněk z pod kůže. Při abdominoplastice dokáží lékaři kromě toho také zpevnit břišní svaly a břišní stěnu a zlepšit tak celkové fungování a vzhled těla v oblasti břicha.

Zákrok je vhodný také v případě, že se vám podaří během krátkého časového úseku výrazně zhubnout a tím uvolnit břišní stěnu – takové uvolnění často nespraví ani pravidelná návštěva posilovny a je vhodné řešit ho právě pomocí abdominoplastiky.

Rhinoplastika jako pomoc při špatném dýchání

Plastická operace nosu neboli rhinoplastika je zákrok, při kterém dochází k úpravě vzhledu a funkčnosti nosu. Ten může být postižen například špatným postavením chrupavčité a kostěné složky či špatně srostlou přepážkou. Tyto problémy bývají často doprovázeny potížemi s dýcháním, kterých se lze zbavit správně provedeným zákrokem. Nevýhodou je poměrně dlouhý proces hojení, výhodou zase možnost proplacení operace pojišťovnou.

Šetření se může pěkně prodražit

Krom výše zmíněných zákroků sahají možnosti plastické chirurgie prakticky do všech koutů lidského těla. Před zákrokem je vždy nutné poradit se s odborníkem, a i v této oblasti platí, že je lepší si připlatit. Oprava nepovedené plastické operace může vyjít mnohem dráž, než by vyšplhala cena samotného zákroku při kvalitním provedení. Máte zkušenost se zbabranou plastikou ze svého okolí? Která známá osobnost by podle Vás měla s návštěvami klinik plastické chirurgie ubrat?

Související příspěvky

Peter Wang