Slyšeli jste už o možnosti odstranění tetování laserem? Ano? Pokud se o téma z jakéhokoliv důvodu zajímáte, jistě vám tato nejmodernější metoda není úplně neznámá. V současnosti je totiž zcela jednoznačně nejrozšířenější a to hned z několika příčin. Chcete vědět, v čem spočívá, nebo co stojí za její vysokou oblibou? Rádi byste zjistili, zda jsou její přednosti ve srovnání se staršími metodami odstranění tetování skutečně tak zásadní, jak se o nich hovoří? A přemýšlíte, jestli má laser také nějaké nevýhody? Odpovědi vám přinesou následující řádky.

Zvažujete možnost odstranění tetování laserem?

Pokud nejde o nedílnou součást vašeho životního stylu a opatřili jste si nějakou tu permanentní ozdobu spíše z mladické nerozvážnosti, možná jste po letech v situaci, kdy je vám vaše tetování vysloveně na obtíž. Nepříjemnosti vám může působit obzvláště tehdy, nachází-li se na nějakém dobře viditelném místě vašeho těla. Nápis nebo obrázek na krku, případně na hřbetě ruky, přehlédne zřejmě jen málokdo. Přestože je vůči podobným věcem naše společnost stále tolerantnější, mohou nastat okamžiky, kdy vám někdo naznačí, že by bylo nejlepší se takové výzdoby zbavit. Existují firmy a pracovní obory, v nichž bude příliš výrazné tetování, které nelze skrýt, na překážku vaší kariéře. Nějaké komplikace mohou samozřejmě nastat také ve vztahu k opačnému pohlaví. Představte si, že je znak vašeho oblíbeného sportovního klubu, který zdobí vaši hruď, jediným důvodem, proč vám vaše vyvolená odmítá dát šanci! Co uděláte? Nejspíš se takové ozdoby pokusíte zbavit.

Starší metody pozvolna mizí

Laser se v estetické medicíně pevně uchytil už dávno. Je-li však řeč výhradně o tetování, k jeho eliminaci se používá relativně krátce. Ještě nedávno byly zcela běžné jiné postupy. Ty však pozvolna mizí a je zřejmé, že za tím nestojí nic jiného než stoupající obliba moderní laserové metody. O jakých „zastaralých“ postupech tady hovoříme? A proč nemají ve srovnání s laserem příliš šancí na úspěch? Pojďme si to jednoduše shrnout:

  • Chirurgické vyříznutí – je používáno už spíše výjimečně a to hlavně tehdy, kdy je ošetřována pouze malá plocha kůže. Pro odstranění větších „výtvorů“ je zcela nevhodné. Že se to neobejde bez bolesti, není asi třeba zdůrazňovat. S největší pravděpodobností vám po tomto zákroku vznikne jizva, s níž se buď smíříte, nebo podstoupíte její vyhlazení. A čím jiným než laserem, který je k takovým účelům nejvhodnější? Nějaké „domácí“ metody péče o jizvy jsou sice lepší než nic, ale zázraky nečekejte. Laseru se v efektivitě nic nevyrovná.
  • Dermabraze – neboli vybroušení není rozhodně o nic „frekventovanější“ než předešlá metoda. A má to své důvody. Jaké? Nepříjemnou bolest, zdlouhavé a náročné hojení, poměrně vysoké riziko infekce a nebezpečí porušení kůže v okolí tetování. Většinu lidí tento stručný výčet nedostatků spolehlivě odradí.
  • Intenzivní pulzní světlo (IPL) – patří k modernějším metodám a někteří specialisté toto řešení považují téměř za rovnocenné laseru. Budete-li zvažovat i jiné možnosti než právě odstranění tetování laserem, je IPL zřejmě jediná smysluplná alternativa. Bolest je snesitelná, výsledný efekt obvykle velice solidní.
  • Fyziologický roztok – vám na tetování dnes už aplikuje jen málokdo. Používá se spíše k zesvětlení starších obrázků či nápisů. Nejde tedy o nic dokonalého, ale některým lidem takové řešení stačí. Údajně je to bezpečné.

Proč laser vítězí?

Je sice faktem, že se lidé nechávají tetovat čím dál častěji a zřejmé je i to, že jsme k tomuto způsobu zkrášlování těla tolerantní jako nikdy v minulosti. Když už ale někdo důvod k odstranění tetování najde, volí k tomuto účelu obvykle laser. Za rostoucí popularitou této metody stojí hned několik zásadních faktorů. Každý, kdo zákrok podstoupí, si zřejmě najde „svůj“ důvod, který považuje za nejdůležitější a kvůli němuž dá přednost právě tomuto řešení. Jako nejpodstatnější výhody laseru jsou zpravidla uváděny následující věci:

  • Zanedbatelná bolestivost – faktem je, že takový zákrok takřka nebolí. Jde sice o záležitost individuální, ale pokud už je zmiňována nějaká bolest, pak pouze mírná (jako štípnutí).
  • Vysoká účinnost – výsledky jsou nesrovnatelně lepší, než v případě jakéhokoliv jiného postupu. Nežádoucí pigment zcela zmizí, tkáně zůstávají nepoškozené.
  • Žádné komplikace – je to řešení nanejvýš bezpečné a nehrozí při něm žádné infekce, jizvy a podobné komplikace. Není se zkrátka čeho obávat!

Zárukou jsou moderní přístroje

Zárukou dobrého výsledku a tedy i spokojenosti každého klienta, který odstranění tetování laserem na klinice či v salonu krásy podstoupí, jsou především moderní přístroje, které se navíc neustále zdokonalují. K tomu nejlepšímu, s čím se můžete v současnosti setkat, zřejmě patří tzv. „Nd:YAG lasery“. Na základě dosavadních zkušeností lze konstatovat, že jde o přístroje nejvyšší kvality. Jsou výkonné, přesné a samozřejmě také bezpečné. Napadá vás, proč se tedy někteří lidé stále ještě uchylují ke starším, méně efektivním a navíc celkem rizikovým metodám, když je laser takové „terno“? Nějaké důvody se jistě najdou.

Mohlo by to být levnější

Mohlo by to být levnější? Snad. Podobně jako spousta jiných věcí. Za kvalitu se ale vždycky platí. Cena zákroku, která se pohybuje v jednotkách až desítkách tisíc korun a to především v závislosti na velikosti tetování, je snad tím jediným, co lze považovat za nevýhodu této moderní metody. Zmínit lze snad ještě to, že by se laseru měli vyhnout lidé trpící dermatitidou nebo jinými vážnějšími chorobami a také těhotné a kojící ženy. Aby se předešlo jakýmkoliv zdravotním komplikacím, je samozřejmou součástí procedury lékařská konzultace, takže se skutečně není čeho bát.

Tak co? Dáte přednost laseru nebo risknete nějakou starší metodu? Anebo si své tetování ještě chvíli ponecháte?

Peter Wang