SEO konzultant je na první pohled tajemná profese. Zvládne totiž pomocí šikovného použití klíčových slov zabezpečit objednavateli správný zásah jeho internetových stránek na potenciálního klienta.

Obecně je konzultant pozicí s velkým rozsahem činností. Mezi ně patří nejprve podrobné zjišťování přání a zájmů klienta. Následuje koncept, který navrhne realizaci změn. Poslední fází práce konzultanta je pak samotné uskutečnění návrhu, nad kterým má funkci dozoru a koordinátora. Dohlížet může například na správný SEO copywriting, poradit, jak na kanonizaci v redakčním systému vašeho e-shopu a poradit vám s nesčetnými dalšími SEO tipy, s nimiž se pozice vašeho webu vylepší.

 

SEO konzultant – díky němu budete vidět!

Bez této vysoce odborné profese dnešní webový svět nefunguje. Díky ní se totiž webové stránky klienta, jenž si služby objedná, dostanou na lepší pozici a dosáhnou lepší viditelnosti na internetu. Každá tvorba webových stránek by proto měla s alespoň základním SEO kalkulovat.

 

Význam SEO v praxi?

Optimalizace znamená mimo jiné zefektivnění činnosti celého výpočetního systému. Překlad Search Engine Optimization zní: Optimalizace pro vyhledávače (např. Google, Seznam a všechny ostatní), ale i pro další programy vyhledávající na internetu (např. YouTube, Facebook, Firmy.cz). V praxi se jedná o postup, ve kterém se může zlepšovat přirozená (bezplatná) návštěvnost webu díky výsledkům hledání určitých slov nebo frází. Tato činnost je cílená na konkrétní návštěvníky webu, kteří mají klientovi přinést zisk. Výsledky se dostavují až po delší době, nicméně je jistě výhodné, se díky SEO objevit hned mezi prvními v pořadí. SEO se také může zaměřovat na různé cíle vyhledávání, jako videa nebo obrázky.

 

Vyhledávače a jejich funkce

Pro pochopení celého systému vyhledávání je dobré si jej trochu vysvětlit. Webové vyhledávače postupují takto:

 • procházejí (crawling) – systém projde všechny položky webů
 • zařazují (indexing) – zařadí je do skupin podle typu/žánru/obsahu
 • určují pozici (ranking) – určí jednotlivé pozice podle referencí nebo doporučení

Pro toto vyhledávání existují algoritmy, u kterých se posuzují rozličné vlastnosti webových stránek. Podle nich je pak vyhledávač seřadí. Ty na předních místech jsou nejviditelnější a mají největší šanci na kliknutí od potenciálního klienta. Důležité je, že díky SEO se návštěvníkovi, jenž vyhledává konkrétní frázi, zobrazí mezi prvními jen ty weby, které nejlépe odpovídají jeho požadavku. Jen tak nakonec návštěvník realizuje akci, ke které je veden.

 

Nejvyhledávanější slova a fráze roku 2020

Která ze slovních spojení Češi nejčastěji hledají na nejoblíbenějším světovém vyhledávači Google? Loňští favorité ve vyhledávání asi nikoho nepřekvapí. Vládl coronavirus.

 

Jak poznáte dobrého SEO konzultanta?

 • U vaší internetové stránky se bude zvyšovat viditelnost a zvýší se tím pádem i její návštěvnost.  
 • Váš web může získat pomocí správně cílených  klíčových  slov výraznější pozici ve vyhledávači.  
 • Váš web začnou více navštěvovat lidé, kteří se zajímají právě o váš obor nebo produkty.
 • Dobrý SEO konzultant při nefungující strategii plynule reaguje a mění svoje kroky k dosažení cíle. Dobrý konzultant pravidelně vyhodnocuje výsledky svojí práce.

 

Existuje špatný SEO konzultant?

 • Pokud vám konzultant slíbí vždy první neplacenou pozici ve vyhledávači, nevěřte mu, nedokáže to! A kdyby přece jen ano, pak metodami, za které s největší prvděpodobností dostanete na vyhledávačích ban.
 • Stejně tak vám nemůže slibovat výsledky hned v následujícím měsíci, SEO strategie potřebuje opravdu delší čas.
 • Pokud se SEO konzultant spokojí pouze s klíčovými slovy navrženými klientem a nesnaží se vymyslet i jiná a účinnější.
 • Dejte si také pozor na příliš levného SEO konzultanta nebo konzultanta bez referencí a doporučení.

 

Vývoj v oblasti vyhledávání na internetu

I vyhledávání na webu se vyvíjí. Potvrzuje to i ten nejpovolanější z nejpovolanějších.  Změna ve vyhledávání na Googlu se chystá už roky, dočkáme se jí zanedlouho.

 

A jak je na tom váš web?

Jestliže nevíte, zda je vaše internetová prezentace z pohledu SEO řešena optimálně, poraďte se s odborníky.. Nebo zapátrejte na internetové síti a třeba objevíte i agenturu s nabídkou SEO analýz

y zdarma

Peter Wang