Deky jsou zřejmě nedílnou součástí každé domácnosti. Jemné a na dotek příjemné přikrývky, které vás kdykoliv zahřejí. Dekorativní přehozy, jimiž můžete „vylepšit“ pohovku v obýváku nebo deky, které si vezmete na zahradu, na pláž či na piknik někam do přírody. Způsobů, jak je můžete použít, existuje mnoho. Podobné je to i  s materiály, z nichž jsou dnes běžně vyráběny. Pokud se snad v nejbližší době chystáte nějakou deku koupit, může se vám hodit stručný přehled toho, s čím se na pultech obchodů setkáte zřejmě nejčastěji. Nabídneme vám několik tipů, které by vám výběr mohly usnadnit. A podíváme se také na nějakou tu zajímavost, o níž jste ve spojení s dekami možná ještě neslyšeli. 

Deky jsou symbolem pohodlí

Deky, přikrývky, přehozy či plédy. To vše lze bezesporu považovat za nepostradatelnou součást vybavení našich domácností. Nejenže se jimi můžete v případě potřeby zahřát, ale navozují také příjemné pocity pohodlí a nefalšovanou atmosféru domova. Často jde navíc o celkem unikátní kousky, které mohou vkusně dotvářet styl celého interiéru. Některé jsou skvělé na spaní nebo jen tak na přikrytí při víkendovém lenošení u televize,;jiné se spíše hodí jako dekorativní přehozy na gauč, křeslo či na ustlanou postel. Prostornou a hlavně odolnou deku určitě oceníte ve chvíli, kdy se rozhodnete vyrazit ven na piknik. Možností je opravdu celá řada. Běžně k dostání je tak široké množství typově i barevně odlišných výrobků, že si svůj „kousek“ nepochybně najde každý. 

Na základě čeho vybírat?

Při výběru byste měli brát v úvahu hned několik důležitých hledisek. Účel, ke kterému budete deku používat, je přitom možné považovat za základ. Dále vás určitě bude zajímat, jak je vám ten který materiál na dotek příjemný. V neposlední řadě se snažte od prodavače nebo na internetu zjistit, jak náročná bude údržba. Materiálů, z nichž jsou deky vyráběny, je tolik, že v následujícím výčtu zmíníme jen ty, s nimiž se lze setkat skutečně často. Které to jsou?

  • BAVLNA
  • VLNA
  • FLEECE
  • MIKROVLÁKNO
  • MIKROPLYŠ
  • AKRYL

Vlnu nebo snad raději mikrovlákno?

Kdo jednou vyzkouší vlněnou deku, bude se jen těžko smiřovat s tím, že by ji měl vyměnit za něco jiného. Žádný jiný materiál vás zřejmě nezahřeje tak, jako právě vlna. Taková přikrývka je navíc mimořádně hebká a příjemná na dotek a kromě toho zpravidla velmi dobře vypadá a při správném zacházení také dlouho vydrží. Obzvláště oblíbené jsou nejrůznější výrobky z vlny ovčího plemene merino. Chcete něco jiného? Zkuste moderní mikrovlákno. Je rovněž hřejivé a většině lidí na dotek  příjemné. Není divu, že se s ním setkáte asi nejčastěji. Kromě toho, že se snadno udržuje, vyrovná se svou životností tolik oblíbené vlně. Rádi byste něco ještě jemnějšího? Pořiďte si mikroplyš! Ocení ho především astmatici a lidé s alergiemi. K dostání je také fleece, který je směsí viskózy a polyesteru a na jehož měkkost se většinou můžete stoprocentně spolehnout. Možností je bezpočet. Každý si najde to, co mu z nějakého důvodu vyhovuje nejlépe. 

Vyrážíte na piknik?

Piknik v přírodě je obvykle skvělým zážitkem. Abyste si takovou siestu skutečně dokonale vychutnali, měli byste si vybrat co nejvhodnější piknikovou deku, na které se pohodlně usadíte. Co by měla splňovat především?

  • Měla by být dost velká (budete dva, tři nebo snad čtyři?).
  • Měla by být příjemná na dotek.
  • Měla by být skladná, aby vám nezabrala moc místa.
  • Měla by ideálně být taková, která je opatřena voděodolnou vrstvou (brání zvlhnutí a chladu).

Tip:  zvolte deku s kratším chlupem kvůli lehčí údržbě!

Speciální deka pro „nespavce“

Zajímavou novinkou, jejíž účinnost už byla potvrzena několika seriózními studiemi, je deka vyráběná speciálně pro ty z nás, kteří trpí úzkostmi a nespavostí. Tyto potíže se bohužel týkají značného počtu lidí. Ze statistik vyplývá, že se jen u nás v republice z úzkostnými pocity alespoň čas od času potýká přibližně 10 % populace. To určitě není málo. Vlivem pandemie koronaviru lidí s duševními problémy ještě přibylo. Omezení běžného života, strach z nemoci nebo ze ztráty zaměstnání mohou na každého působit odlišně. Někdo se s tím vyrovná snáze, jiný má reálné psychické potíže. Na pomoc nyní přichází unikátní přikrývka tvořená jemnými kuličkami ze skla. Nelekněte se toho, že váží ca 7 – 10 kg a to v závislosti na zvolené velikosti. Má to své dobré důvody! Kuličky totiž dovedou dokonale obklopit všechny křivky těla a vlastně tím „nahrazují“ lidské objetí. Deka tak příznivě ovlivňuje nervový systém a přispívá ke zklidnění a uvolnění člověka, který může díky tomu lépe usnout. 

Pro každého něco

Materiálů, z nichž jsou deky a přikrývky dnes nejčastěji vyráběny, je skutečně mnoho a jen stěží narazíte na takový, který by se svými vlastnostmi pro tyto účely vyloženě nehodil. Podobně je to s barevným provedením, rozměry nebo jednotlivými typy dek. Některé jsou určeny „na výlety“ či posezení v zahradě, jiné slouží coby pohodlné přikrývky a další zase plní v domácnosti spíše estetickou funkci. Výrobci jsou si dobře vědomi vysoké konkurence a snaží se svým zákazníkům nabídnout rozmanitost a kvalitu. Záleží jen vás, co potřebujete a čemu dáte přednost.

Hledáte jemnou a pohodlnou přikrývku nebo jen nějakou vkusnou dekoraci?

Peter Wang