Granitové dřezy jsou v současnosti nejoblíbenější druh dřezů. Jsou vyrobeny z materiálu, který tvoří pojivo v podobě polymerní pryskyřice. Ta spojuje drcenou žulu, přírodní křemičitý písek nebo kamenivo, jež jsou hlavní složkou granitových dřezů. Tvoří je až z 80 %. Díky tomuto složení jsou zajištěny vlastnosti, jako je vysoká odolnost vůči nárazu, poškrábání, lomu a špíně. Chemikálie používané v domácnosti mu neuškodí a krátkodobě zvládne i teplotu do 280°C. Díku tomu mají granitové dřezy dlouhou životnost, snadno se také udržují a zachovávají si svou barevnost. Ve srovnání s nerezovými dřezy jsou granitové méně hlučné a nezůstávají na nich nevzhledné zaschlé kapky.

Granitové dřezy

Granitové dřezy se stejně jako ostatní typy dřezů vyrábí v různých tvarových a funkčních provedeních. Z hlediska počtu dřezů se rozdělují na:

  • jednodřezy,
  • dvoudřezy.

Granitové jednodřezy jsou pro svůj kompaktní tvar vhodné do malých kuchyní. Snad nejčastějším provedením je čtvercové. Časté jsou ale i varianty v obdélníku, jejichž delší strana je orientována jak na šířku, tak i na hloubku skřínky. Další tvarovou možností jsou kulaté dřezy, které patří k těm nejmenším. Pro kuchyně větších rozměrů je praktickou volbou dvoudřez, jež tvoří dva dřezy spojené do jednoho kusu. Jeho výhodou je velká umývací plocha usnadňující mytí velkých kusů nádobí i přípravu pokrmů. Své místo tak určitě najde každé kuchyni, kde se hodně vaří.

Granitové dřezy s dalšími funkcemi

Granitové dřezy mají kromě mycí plochy často i plochu pro odkládání nádobí. Podle tohoto parametru se dřezy dělí na:

  • dřezy s odkapávačem,
  • dřezy s vaničkou,
  • dřezy s odkapávačem a vaničkou.

Dřezy s odkapávačem jsou ideální při ručním mytí nádobí. Součástí dřezu je odkapávač, který odvádí vodu z nádobí zpátky do dřezu. Některé typy odkapu je navíc možné využít jako pracovní plochu, jež se udržuje lépe než povrch kuchyňské linky. Odkapávačem jsou vybaveny jak menší jednodřezy, tak i dvoudřezy. Možné je také zvolit si umístění odkapu na pravou či levou stranu. Některé dřezy jsou vybaveny menším odděleným prostorem. Tato vanička je vhodná pro mytí menším předmětů, jako jsou příbory nebo menší kusy zeleniny. Existují také dřezy, jež jsou vybaveny jak odkapávačem, tak i vaničkou. To přináší maximální komfort při mytí nádobí i dalších činnostech v kuchyni.

Granitové dřezy ve speciálních úpravách

Granitové dřezy se vyrábí také v rohovém provedení, které účelně doplňuje rohové kuchyňské linky. I v případě rohových dřezů je možné vybírat z mnoha variant rozměrových i funkčních úprav. Časté jsou jednodřezy s odkapem na obou stranách. Ostatní úpravy jako dvoudřezy nebo dřezy s vaničkou jsou též k dostání. Druhou speciální úpravou jsou modulové granitové dřezy. Jedná se o multifunkční dřezy, které nahrazují část kuchyňské linky. Plní však úlohu jak pracovní desky, tak i odkapávače, inovativní plochy pro mycí potřeby a případné vaničky

Granitové dřezy a barevná provedení

Granitové dřezy zaujmou i svou širokou nabídkou barevných provedení, což je jejich dalším plusem. Použitím keramických barviv je dosaženo různých odstínů černé, šedé a bílé. Do rustikálně laděných interiérů je pak vyvinuta barevná škála v odstínech béžové i módní cappuccino. Kromě barev zvýrazňujících přirozené odstíny žuly jsou k dispozici i extravagantní modely v jasně červených či modrých tónech.

Granitové dřezy z ekonomického pohledu

Granitové dřezy se obvykle pohybují v cenách kolem pěti tisíc. Nepatří tedy mezi nejlevnější, což ovšem vyvažuje jak jejich dlouhá životnost a vysoká odolnost, tak i estetická stránka. V závislosti na velikosti i funkci jejich cena roste a na trhu můžeme nalézt i výrobky za cenu v řádech desítek tisíc.

Peter Wang