Individuální projekty luxusních domů na klíč představují pro nové majitele v porovnání s typovými návrhy hned několik výhod. Přečtěte si velké srovnání jednotlivých předností a nedostatků obou zmíněných možností. Velmi rychle zjistíte, že se liší nejen cenou, ale také kvalitou zpracování. 

Typové projekty luxusních domů na klíč nejsou vhodné pro každého

Řeč je o katalogu, který je plný univerzálních projektů, jejichž cílem je uspokojit požadavky co největší skupiny lidí. Princip typových projektů je postaven na tom, že se nejprve vytvoří návrh a pro ten se hledá ideální místo a uživatel.

Výhod typových projektů není mnoho

 • Za výhodu lze považovat cenu, která je v porovnání s individuálními projekty o dost nižší.
 • Katalog Vám může sloužit jako dobrá inspirace pro případ, že ještě nemáte zcela jasno v tom, jak si své budoucí bydlení představujete.

Naopak nevýhod existuje hned několik

 • Jednotlivé návrhy vůbec nezohledňují požadavky klientů.
 • Nejsou vytvořeny s ohledem na místní – skutečné podmínky, ale berou v potaz pouze ideální okolnosti. Při vytváření není zohledněn typ parcely, příjezdová komunikace ani orientace jednotlivých místnosti z hlediska světových stran.
 • Stavební firma bude muset při stavbě provést mnoho úprav, aby byl projekt realizovatelný na vybrané parcele. Za každou takovou změnu si bude účtovat vysoké poplatky a výstavba se tím navíc dost protáhne.
 • Nezohledňují omezení, která jsou dána územním plánem.
 • K domu si budete muset nechat zpracovat energetický štítek budovy, který vychází i na několik tisíc korun.
 • U jednotlivých typových projektů je jasně specifikované, jaké stavební materiály a stavebniny mají být při jejich stavbě použity, což může být u návrhů, které vznikly před 10 lety, problém, jelikož vůbec nezohledňují technologický pokrok.

Individuální projekty v sobě spojují krásu, jedinečnost a praktičnost

Individuální projekty jsou přesným opakem těch typových, jelikož vznikají až v momentě, kdy si najdete parcelu ke stavění. Jsou vytvořeny pro konkrétní rodinu a zohledňují požadavky jednotlivých členů domácnosti.

Domy stavěné podle individuálních projektů působí harmonicky zvenku i zevnitř

 • Tou největší výhodou je jednoznačně skutečnost, že budete žít v domě, který jste si doslova vysnili. Bude zcela originální a stejný ve své ulici rozhodně nepotkáte.
 • Zohledňují možnosti dané parcely, prostoru a stejně tak i Vašich financí.
 • Prostor je uzpůsoben ve vztahu k sousedním domům, výhledům, stínům, světovým stranám a postavení sousedních domů.
 • Jednotlivé místnosti budou navrženy tak, aby našly maximální využití a nevznikaly žádné nevyužité prostory.

Existuje vůbec nějaká nevýhoda?

Nevýhoda nás napadá pouze jedna a tou je cena. Na druhou stranu, dá se vysoká cena považovat za nevýhodu, když se jedná o jednu z největších investic ve Vašem životě a chystáte se vybudovat domov a nikoliv jen dům? Na to si bude muset každý odpovědět sám.

A co z toho všeho plyne? Nenechte se zmást nízkou cenou typových projektů, jelikož tato částka není ani zdaleka konečná. Při samotné stavbě bude nutné provést jisté úpravy, které si stavební firma nechá zaplatit. Rovněž budete platit i za energetický štítek. Konečná výstavba se Vám tedy nakonec dost prodlouží a navíc i prodraží. Ušetřete si zbytečné starosti a rovnou investujte do individuálního projektu, který plně respektuje Vaše požadavky i předpoklady dané parcely. Než se pustíte do stavby domu, zjistěte si vše o stavebním povolení.

Byl by pro Vás individuální projekt jasnou volbou, nebo byste uvažovali i o některém z typových návrhu?

Související příspěvky

Peter Wang