Češi obecně vnímají dluhopisy jako bezpečnou formu uložení a zúročení peněz. Není divu, že jejich obliba nepřestává stoupat. Jaké dluhopisy se vyplatí a do čeho je nejlepší investovat?

 

Vládní dluhopisy jsou bezpečné, ale nevydělají

Bezpečné a bez rizika. Tak jsou vnímány dluhopisy, které vydávají státy nebo veřejné instituce. Je totiž mnohem méně pravděpodobné, že stát zbankrotuje a nebude schopný splatit své pohledávky. Mezi obecně nejsilnější státní dluhopisy jsou považované ty Spojených států, Německa či Velké Británie.

V posledních emisních obdobích můžeme vidět, že roste zájem i o české státní dluhopisy. Jejich výnosnost ale není nijak závratná a většinou se pohybuje kolem jednoho procenta ročně.

 

Lákají dluhopisy investičního stupně prověřených firem

Záporné, nulové nebo minimální výnosy státních dluhopisů a velmi nízké zhodnocení peněz uložených na spořicích účtech otevírá cestu pro korporátní dluhopisy. Cenné papíry, které vydávají soukromé firmy, aby jimi pokryly financování svých projektů, nabízejí většinou mnohem zajímavější zúročení.

Při výběru společnosti, které se rozhodneme půjčit peníze, by nás mělo zajímat její zajištění, dlouholetost pozice na trhu a také na co firma kapitál využije. Obecně si dobře vedou investice do amerických akcií a energetických nebo technologických firem. Naopak nejisté pole v současné době představuje sektor cestovního ruchu, turistiky či automobilového průmyslu.

 

Rating je důležitý, většina firem na něj však nemá

Důležitou otázkou při výběru společnosti, od které dluhopisy koupíme, je, proč firma cenné papíry vydává. Plánuje odstartovat nové projekty nebo podpořit nové firmy? Chce rozšířit působnost a růst společnosti? Jde o vyřešení ekonomické situace ve firmě?

Důležité je si firmu dobře prověřit. Měli bychom nahlédnout do obchodního rejstříku, zjistit složení vlastníků, momentální zadlužení, jestli firma obchoduje na burze atd. K dispozici nám musí být i výroční zprávy.

Zhodnotit důvěryhodnost firmy nám pomůže rating, který zjišťují speciální agentury. Problém je, že na českém trhu si můžou toto ohodnocení dovolit zaplatit jen ti největší hráči. Většina firem na něj nedosáhne.

 

Větší míra rizika přinese větší výnosy

Takovéto firmy ale také nemají důvod prodávat korporátní dluhopisy příliš draho, protože snadno najdou věřitele.

Kdo si chce tedy dluhopisem více vydělat, musí se rozhodnout více riskovat. Tak zvané „High-Yield“ dluhopisy patří začínajícím nebo zranitelným společnostem a vládám, které mají rating spekulativního stupně. Aby o ně měli investoři zájem, musí nabídnout obligace s vyšším úrokem, a to většinou kolem pěti procent. To je na jednu stranu lákavá nabídka, na druhou stranu také větší riziko, že dlužník nebude schopný své pohledávky splácet.

Výnosy zároveň ovlivňuje i doba splatnosti. Čím déle peníze emitentovi půjčíme, tím vyšší výnos nám to může přinést. Krátkodobé půjčky jsou méně rizikové a zároveň méně výnosné.

 

Nejlepší cestou je kombinace

Dluhopisy dnes může vydávat i malá firma, která neobchoduje na burze. U takových bychom si měli dát obzvláště pozor a dobře promyslet, jestli do ní chceme investovat. Varovným vykřičníkem jsou ty firmy, které nabízejí nápadně výhodné úroky.

Ideálním řešením je kombinovat několik investic najednou. Pořízením si více různých dluhopisů zabráníme, abychom přišli o své úspory v případě, že jedna společnost zkrachuje.

Do jakých dluhopisů investujete vy?

Související příspěvky

Peter Wang