Vaše dítě je již ve věku, kdy by mohlo spát ve vlastní posteli, ale Vy se přesto bojíte, že by si mohlo ublížit? Dětská postel se zábranou je předpokladem pro zachování bezpečnosti zejména u menších dětí, které si teprve zvykají na samostatné lůžko. Děti tráví v posteli podstatnou část svého dne a využívají ji nejen při spánku, ale také během hraní a odpočinku. Inspirujte se našimi tipy a pořiďte svým dětem postel, která splňuje veškeré předpoklady pro jejich zdravý spánek a vývoj.

 

 

Dětskou postel se zábranou by mělo mít každé dítě, které si zvyká na první samostatné lůžko

Zábrana by měla být nedílnou součástí každé vyvýšené postele, ale i takové, která se vyskytuje ve výšce 25 cm nad zemí. Pokud kupujete postel klasických rozměrů pro dospělého člověka, vyberte si typ, u kterého je možné později zábranu odmontovat.

U postelí si vždy všímejte povrchu, který musí být vyhlazen. Kterékoliv vyčnívající prvky se mohou stát rázem zdrojem úrazů a nepůsobí dobře ani esteticky. Stejně důležité jsou i jednotlivé rohy, které musí být zaoblené.

 

 

Postele nesplňující základní bezpečnostní pravidla a předpoklady pro zdravý spánek byste měli automaticky vyloučit z Vašeho výběru

Mohou sice splňovat Vaše očekávání po vizuální stránce, ale Vám by mělo jít vždy a především o bezpečnost.

Aby byl spánek Vašich dětí opravdu kvalitní, je nutné věnovat zvýšenou pozornost výběru konstrukce postele, matraci a roštu. Existuje hned několik variant, ale ne všechny jsou vyhovující pro děti. Přehled vhodných typů jsme pro Vás popsali níže.

 

 

Konstrukce

Konstrukce postele udává, nakolik bude postel stabilní. Jak jsme psali už výše, děti využívají postel i ke hraní, a tak je opravdu důležité vybrat vysoce stabilní lůžko.

Postele se nejčastěji vyrábějí ze dřeva, kovu, s čalouněným potahem a z dřevotřísky. Zejména u dětí doporučujeme dát přednost prvním dvěma zmíněným variantám. Cena je sice vyšší, ale platíte si za vysokou kvalitu a dlouhou životnost.

MASIV

  • Vysoce stabilní přírodní materiál
  • Materiál vhodný pro alergiky
  • Jednoduchá integrace do pokojů zařízených v různém stylu
  • Vyrábí se v různých barevných provedeních

KOV

  • Materiál s neměnnými vlastnostmi
  • Vysoce stabilní
  • Hůře se integruje do dětských pokojů, jelikož na výběr není příliš motivů

 

Matrace a rošt

Zde je nejdůležitější respektovat maximální nosnost, prodyšnost, rozměry a další specifické vlastnosti popsané níže. Berte také na vědomí, že je důležité vybrat typy, které jsou vzájemně kombinovatelné.

Kvalitní rošt může vydržet i celý život. Svou velikostí by měl přesně zapadnout do rámu postele. Z hlediska použitých materiálů jsou vhodné pevné dřevěné nebo lamelové. Rošty jsou velmi důležité, protože přebírají zátěž od matrace a rovnoměrně ji rozprostírají po celém povrchu.

Dětská matrace musí být bez rozdělení do zón a se střední až vyšší tuhostí. Mezi rámem a matrací nesmí vznikat volný prostor, kde by hrozilo zaklínění končetin. Vždy dejte přednost přírodním materiálům, které jsou hypoalergenní. Nezapomeňte, že matraci je vhodné zhruba po 7 letech vyměnit. Přečtěte si, z jakých dalších materiálů se dají matrace vyrábět.

Tip: U matrací pro děti doporučujeme pořídit funkční povlak, který je pratelný a zároveň nepropustí vlhkost.

 

 

Parametry dětských postelí

Postel musí být vždy alespoň o 30 cm delší než dítě. Šířka je volitelná, ale standardní rozměr je 90 cm, kdy je možné pohodlně ležet i v poloze na zádech. U výšky je zase důležité, aby se do ní dítě dostalo samo i bez Vaší pomoci. Nezapomeňte, že je vždy lepší vše vyzkoušet na vlastní kůži. Díky tomu budete mít jistotu, že jste zvolili vhodnou velikost i výšku.

Nechali jste si při výběru dětské postele poradit od expertů, nebo jste vsadili na vlastní úsudek?

Související příspěvky

Peter Wang