Certifikace IP67, která připouští ponoření telefonu pod vodu pouze na omezenou dobu, se týká i iPhonu 8. Kryty z vodotěsného materiálu by měly být součástí Vaší výbavy, pokud plánujete použití telefonu za nepříznivého počasí, při extrémních sportech, nebo byste si rádi pořídili fotky pod vodní hladinou. V článku se dozvíte, jak si můžete vyložit význam certifikace v praxi a mezi jakými pouzdry máte na výběr.

IPhone 8 kryty z vodotěsného materiálu se dají rozdělit do dvou skupin

Univerzální pouzdra

První skupinou jsou pouzdra vyráběná v několika univerzálních velikostech lišící se maximální délkou úhlopříčky. Nijak neomezují schopnost dotykové obrazovky a umožňují i odemknutí obrazovky pomocí otisku prstu. S nasazeným pouzdrem můžete také pohodlně pořizovat fotografie.

Takové typy jsou vhodné při plavání a pořizování fotek pod vodou.

Odolná pouzdra na konkrétní typ mobilu

Druhou skupinu tvoří pouzdra z odolného materiálu, která přesně kopírují konkrétní model telefonu. Ten nechrání jen před působením vody, vlhka a mrazu, ale také před případnými škrábanci.

Taková pouzdra jsou ideální volbou, pokud se telefon chystáte použít při extrémních sportech.

Vodotěsnost není totéž jako voděodolnost

Vždy si pozorně čtěte, co Vám výrobce pouzdra garantuje! Potřebujete, aby byl daný produkt vodotěsný, protože jedině tak můžete být pod vodou nepřetržitě dlouhou dobu. Voděodolnost vyjadřuje základní schopnost vydržet po omezenou dobu působení vody.

iPhone 8 a starší iPhone 7 byly prvními modely s certifikací IP67 umožňující potopení telefonu na omezenou dobu

Zároveň jsou i posledními, jelikož novější modely se mohou pochlubit certifikací IP68, kdy už je telefon plně vodotěsný i bez použití speciálního pouzdra.

VÝZNAM IP67

IP = Zkratku lze volně přeložit jako stupeň krytí.

6 = Maximální ochrana před působením prachu. Hodnotící škála od 0 – 6.

7 = Zařízení je chráněno v případě ponoření do vody s maximální hloubkou 1 metru a na dobu maximálně 30 minut. Hodnotící škála 0 – 9.

Co pro Vás představuje certifikace při použití v praxi?

Rozhodně si ji nevykládejte tak, že byste mohli telefon úmyslně potápět pod vodu. Vašemu mobilu se nic nestane jen tehdy, kdy dojde k neúmyslnému zacákání vodou nebo při dešti a pádu do vody. Navíc na poškození vodou se ani nevztahuje záruka.

Před prvním použitím vodotěsného pouzdra nezapomeňte na jednoduchý test

Před tím, než vezmete telefon do vody, ověřte si funkčnost samotného obalu.

  1. Pouzdro pečlivě uzavřete
  2. Ponořte ho nejméně na 30 minut pod vodu
  3. Po uplynutí půl hodiny ho vyjměte a osušte vodou, která zůstala na povrchu
  4. Přesvědčte se, že vnitřní strana zůstala suchá
  5. Pokud je na vnitřní straně voda, přejděte k reklamaci výrobku
  6. Pouze v případě, že vnitřek obalu zůstal suchý, přejděte k jeho použití

Velmi jednoduše se Vám může stát, že svůj telefon utopíte

V takovém případě je nutné zachovat chladnou hlavu a nesnažit se telefon za každou cenu zapnout. Naopak ho hned po vyjmutí z vody vypněte, vyndejte baterii spolu se sim kartou a následujících 48 hodin mobil nezapínejte, což je doba, během které bude vysychat.

Telefon se nikdy po pádu do vody nepokoušejte ihned zapnout, protože by mohlo dojít ke zkratování základní desky.

V případě, že se Vám ani po 48 hodinách nepodaří telefon zprovoznit, obraťte se na autorizovaný servis, kde se postarají o odborné vysušení.

Nezapomeňte na to, že certifikace IP67 je platná pouze v případě, že je Váš telefon bez jakéhokoliv poškození, jinak by mohla voda proniknout do telefonu a došlo by k jeho nevratnému poškození. Stejně nebezpečné jsou pro telefon i některé produkty jako repelent, parfém, mýdlo, olej a další. Přečtěte si o inovaci, se kterou přišla kalifornská společnost Liquipel, která vymyslela nátěr, který z každého telefonu udělá vodotěsný.

Ovlivňuje stupeň krytí Vaše rozhodování při koupi nového telefonu?

Související příspěvky

Peter Wang