Pokud si někdo myslí, že sportovní spodní prádlo znamená pouze jednoduchý až obyčejný střih, nevýrazné barvy a celkově jde jen o velkou nudu, mýlí se na všech frontách. Sportovní a funkční spodní prádlo se totiž v poslední době těší velké oblibě. Proč? Výběr totiž bude skutečně skvělý .A to nejen v barvách, materiálu, střizích, ale i co se týče jeho mnoha praktických funkcí.
Sportovní spodní prádlo jako součást životního stylu
„Jdu si zaběhat.“ „Jdu do fitka.“ Dnes už tyto věty neznamenají, že vezmete bavlněné tričko, tenisky, modré trenýrky a vydáte se sportovat. Dnes je totiž sport součástí životního stylu výrazné části populace. A k tomuto životnímu stylu patří také profesionální oblečení. Internetové obchody a množství jimi nabízené produkce jsou na vzestupu. Nabídka je nejen čím dál širší, ale rost i kvalita zboží.. Odborníci se předhánějí v použití nových funkčních materiálů a nabízejí řadu velmi praktických „vychytávek“ pro jednotlivé druhy sportů. Přesto si můžete nakoupit za sympaticky nízké náklady. Vyznáte se však v nabídce sportovního a funkčního oblečení?
Hlavní funkce sportovního prádla
- dokáže zlepšit účinek sportu
- spolehlivě absorbuje pot
- dokáže v zimě efektivně zahřát
- pomáhá zpevnění některých částí těla
- umí zabránit přílišnému zahřátí
- pomáhá s hubnutím
- účinně odpařuje vlhkost
- zpevňuje svaly
- ničím neomezuje přirozený pohyb
Jak prát funkční prádlo?
Funkční prádlo se většinou pyšní opravdu dokonalým použitým materiálem. A každá specialita si také říká o speciální zacházení. Díky kvalitním pračkám a pracím prostředkům dnes nemusíte každý fitness kousek prát opatrně v ruce, aby se vám nezničil. Jisté zásady pro praní funkčního a sportovního oblečení přeci jen existují. Jak se pere funkční prádlo správně?
Materiály vás ohromí na první dobrou
Textilní průmysl je na vzestupu a materiály dokážou nevídané věci. U sportovního prádla to platí dvojnásob. Softshell – v překladu jemná skořápka – udrží majitele v teple, dobře saje a může být vodovzdorná. Stále oblíbenější bambusové vlákno příjemně drží teplo. Antibakteriální funkci zajistí například přidání iontů stříbra. Spodní tričko z přírodní merino vlny v kombinaci s jiným umělým vláknem dokáže příjemně zahřát i absorbovat přebytečnou vlhkost. Mezi nejčastějšími použitými materiály najdeme například polypropylen, polyamid a polyester, které se vyrábějí z ropy. Ty jsou míchány například s elastickou lycrou.
Sportovní prádlo – víte, jak jej správně nosit a vrstvit?
Nošení funkčního prádla má také svoje pravidla. Kdo je nezná, může se dopouštět školáckých chyb:
- Nenoste pod funkční oblečení bavlněný nátělník, bude se v něm hromadit pot
- Nemějte stejné funkční prádlo na zimu i na léto – nemá stejné vlastnosti, nebude správně fungovat.
- Velké nebo nepadnoucí sportovní prádlo nemá zdaleka takový efekt jako to ve správné velikosti.
- Funkční oblečení pod obyčejnou mikinu –to také není úplně v pořádku, lépe je pro kýžený efekt kombinovat více vrstev funkčního oblečení.
Sportovní prádlo v kontextu historie
Spodní prádlo se v posledních 100 letech výrazně proměnilo. Původně nepružné materiály byly nahrazeny umělými vlákny na bázi těch přírodních. Materiály jsou dnes elastické, poddajné a hlavně funkční. Samozřejmě se nezapomíná i na dokonalý vzhled. Toužíte-li hlouběji poznat jeho historii, přinášíme malé poohlédnutí.
A co vy? Získalo si vás sportovní spodní prádlo tak, že ho máte doma plný šatník? Nosíte jej výhradně na sport nebo i při běžném nošení třeba do práce? Vyplatí se koupit i drahé kousky? Budeme rádi, když vstoupíte do naší diskuze a s vašimi názory se s námi podělíte.