Změna bydliště a bydlení je obecně pro většinu z nás velkým krokem. I pronájem bytů v Praze se proto vyplatí hledat pečlivě. Jaké má člověk při shánění pronájmu možnosti? Jaká možnost je ta nejlepší? A na co si dát pozor? Právě na tyto otázky by vám mohl odpovědět následující článek.

Pronájem bytu můžete získat několika způsoby

Pokud se rozhodnete bydlet v Praze či jiném velkém městě a z hlediska nejen cenového vám namísto bytu v osobním vlastnictví či sdíleného bydlení vyhovuje právě pronájem, máte k získání hned několik možností. Mnoho lidí nepřikládá hledání pronájmu velkou váhu. Pronájem není přece jen tak definitivním a vážným rozhodnutím jako koupě bytu.

Rozhodně by to však nemělo znamenat, že byste výběru pronájmu neměli věnovat čas. Naopak. I tady se vyplatí vědět, jak na to. Můžete totiž ušetřit nemalé peníze.

Ta nejlepší volba? Pronájem od známých.

Zdaleka nejlepší je situace, kdy máte v Praze kontakty. Pronajímají nemovitost vaši známí, nebo někoho takového znají? Pak na nic nečekejte a běžte do toho. Mnoho lidí se pronájmu od blízkých lidí nepochopitelně straní. Důvodem je možná jistý strach. Co kdybych náhodou něco poškodil? Nenaruší to naše vztahy? Ať už jsou vaše obavy oprávněné či nikoliv, faktem zůstává, že je tato možnost patrně tou zdaleka nejlepší.

Pomůžete si vzájemně

Profitovat z toho totiž můžou obě strany. Vaši známí budou mít jistotu, že si do bytu nastěhovali slušného a velmi pravděpodobně solventního nájemníka. Nebudou se proto bát, v jakém stavu byt najdou, nebo jestli budou mít na poplatky. A jistota je nejen ve světě realit celkem důležitá.

Vás zase může těšit, že své domácí znáte. Víte, co od nich můžete čekat a velmi pravděpodobně si také budete moci být jistí, že cena nájemného není nijak přemrštěná. Výjimky, které by chtěly vydělávat právě na známých a kamarádech, se jistě najdou, ale není jich zase tolik.

Angažovat do pronájmu realitku?

Stále častěji se také stává, že pronájem nenabízí koncový majitel, ale realitní kancelář. Vyplatí se tyto pronájmy zvažovat, nebo ne? Odpovědi na tuto otázku se různí. Jsou lidé, kteří by do shánění pronájmu nemovitosti bez realitní kanceláře nešli ani v nejmenším. A pak jsou naopak tací, kterým tento výdaj přijde zbytečný.

Výdaj – to je klíčové slovo. Pokud do shánění pronájmu angažujeme i realitní kancelář, nejednáme s koncovým majitelem většinou sami, ale právě prostřednictvím realitní kanceláře. Můžeme říci, že nám odpadne většina papírování a vyřizování. Pracovníky realitní kanceláře si také můžete předem prověřit, například na internetu. A pokud jde o renomovanou společnost, měla by za vás samozřejmě prověřit i nájemní smlouvu, případně další dokumenty.

Nevýhodou je však provize


Žádná služba však není zadarmo, a tak i za pronájem zprostředkovaný realitní kanceláří zaplatíte o něco víc. Cena je navýšena o určitou, předem dohodnutou, provizi.

Pronájem, ať už s realitkou nebo bez, s sebou mnohdy nese mnohá úskalí. Přesto je o nájemní bydlení velký zájem, zejména u mladých lidí. Co dělat, když chci najít pronájem? Patrně zamíříte na některý z inzertních serverů a začnete prohledávat nabídky, které jsou k dispozici. A velmi brzy dojde pravděpodobně také ke schůzce s majitelem bytu. Jsou ale věci, na které byste si při prohlídce měli dát pozor, například:

· Byt si pořádně prohlédněte a snažte se, aby vám neunikla žádná z jeho vad (např. netěsnící okna a podobně). V budoucnosti by to pro vás mohlo znamenat nemalé potíže.

· Chtějte doklad, že člověk vydávající se za majitele bytu je opravdu majitelem a má tudíž právo vám nemovitost pronajmout.

Hodně štěstí při hledání vhodného pronájmu!

Související příspěvky

Peter Wang