Pánské tepláky urazily dlouhou cestu do módního světa, která nebyla snadná ani rychlá. Poprvé se vážněji začaly objevovat i mimo tělocvičny v sedmdesátých letech minulého století. Pravděpodobně tento trend ovlivnil Bruce Lee v kultovní Hře smrti. Nejprve se vyráběly z materiálů, jako bavlna, polyester nebo froté a později se stal populárním a nejpoužívanějším materiálem velur. Na konci osmdesátých let byly tepláky krátce nahrazeny nylonovou variantou, ale pouze nakrátko. Návrat tepláků na scénu se opět připisuje celebritám, zejména rapperovi Jay Z. Svou roli pak sehrály i designově kreativní variace, které byly vytvořeny pro olympijské hry 2010 nebo 2012, na nichž se podíleli významní módní návrháři.

Pánské tepláky – jak je nosit?

Chcete-li nosit pánské tepláky a být in, zapomeňte na fotbalové hřiště, a vybírejte z materiálů jako je vlna, kašmír nebo hedvábí. Rovněž tak do práce nepřijdete v pytlovitých teplácích, ale spíše v elegantně do manžety zúžených kalhot sportovního stylu z módních tkanin. Tepláky v různém designu a z luxusních materiálů vyrábí třeba i Giorgio Armani nebo Louis Vuitton.

Důležité je vždy zvážit, zda budou tepláky používány ke sportu nebo jen pro běžné nošení. Od toho se odvíjí jejich vlastnosti, jako hřejivost, voděodolnost nebo pevnost.

Klasické pánské tepláky určené pro sport, měly by splňovat pravidlo, že jejich uživatel bude v pohodlí bez ohledu na počasí.

Tepláky se odlepily ode dna zájmu a vrátily se do popředí módních tvůrců. Ačkoliv móda podléhá neustálé recyklaci, byl vzestup tepláků relativně velkým překvapením. Pánské tepláky v běžném životě jsou buď milovány, nebo nenáviděny.

Nejjednodušší způsob jak je nosit je prostě spárovat je s pánským tričkem, lehkou bundou a teniskami.

Další variantou jsou úzce střižené tepláky kombinované s tričkem a jednoduchým svetrem nebo mikinou. Celkový dojem pak doladí baseballová čepice a pár sportovních bot. Noa neformální go-to outfit je na světě.

Elegantně pak působí slim fit tepláky, ke kterým přidáte bílou košili a bundu, třeba koženou nebo džínovou. Stylově čistá a poměrně vkusná volba, není-liž pravda?

Pokud chcete vypadat stylově, nekombinujte tepláky s ponožkami, a rozhodně ne s bílými.

Zúžené tepláky, tzv. jogger pants, se staly nejžhavějším směrem v oblasti pánského oblečení. Výsledkem nárůstu popularity tepláků je do jisté míry i nedávný pokles džínoviny.

Tepláky nemusí být nudné

Existuje mnoho variací na tepláky, které se postupně vyvinuly do vlastních kategorií sportovních kalhot. Patří sem  windpants, tearaway pants a muscle pants.

Samostatnou variantou jsou pak kalhoty z materiálů jako samet nebo satén a často jsou dostupné v mnoha barevných kombinacích nebo vzorech. Jejich charakteristickým rysem je absence gumičky v kotnících.

Windpants jsou lehčí variantou tepláků, které jsou vysoce odolné proti studenému větru. Obvykle jsou vyrobeny z polyesteru nebo nylonu. Často mají na kotnících zipy, což umožňuje jejich snadné přetažení přes boty.

Tearaway pants jsou známy také jako Rip-off nebo Popper kalhoty. Jsou to vlastně větruodolné kalhoty s druky po celé délce obou nohavic. Pokud jde o sport, jsou nejčastěji spojeny s basketbalem nebo sedmibojem.

Pánské tepláky v dnešní době lze charakterizovat jako ležérní oblečení, určené jak pro cvičení, tak pro běžné použití. Dámské tepláky i legíny pro běžné nošení a na cvičení najdete na Bonio.

Související příspěvky

Peter Wang