Recenze programu, který umožňuje mít více operačních systémů na jednom PC, spuštěných ve stejnou dobu.

Program VMware Workstation je emulátorem, pod kterým lze vytvořit virtuální hardware a na něm nainstalovat a provozovat další operační systém a to za běhu Windows. Emulace pomocí VMware Workstation je tak dokonalá, že má simulovaný operační přístup i k lokální síti a připojení k internetu, zvukové kartě a optickým mechanikám počítače, na kterém je simulován.

V praxi to znamená, že pomocí tohoto programu si můžete vytvořit virtuální PC. U tohoto virtuálního PC si můžete nastavit jeho konfiguraci jako například kolik MB RAM má využívat (více než je fyzická paměť však samozřejmě používat nemůže). Dále je možno nastavit si velikost HDD a také kolik procesorů bude toto PC využívat (samozřejmě pouze v případě, že máte dvoujádrový procesor).

Co se týče CD/DVD mechanik, můžete virtuálnímu PC přiřadit buď nějakou existující nebo, což je naprosto skvělá možnost, připojit rovnou obraz disku (podporován je pouze formát *.iso). Disketová mechanika je také podporována, i když nevím, zda se najde ještě někdo, kdo ji v dnešní době ještě používá.

Tím by byla dokončena hardwarová konfigurace virtuálního stroje. Nyní ještě zbývá zvolit si, jaký operační systém plánujete na stroj nainstalovat. Nabídka je velmi pestrá. Samozřejmostí je podpora snad všech verzí Windows již od 3.1 až po Windows Vista. Podporovány jsou také x64 verze, což majitele 64-bitových procesorů jistě potěší. Dále je zde rozsáhlá podpora různých distribucí systému Linux. Jmenovitě například Red Hat, SUSE, Mandrake, Ubuntu… Zpočátku mi tu chyběla podpora pro Gentoo Linux, ale tento problém jsem vyřešil tak, že jsem jednodusše zvolil volbu Other Linux, s čímž se virtuální PC vyrovnal velmi dobře. Kromě Linuxů VWware dále podporuje systémy Novell Netware (5,6) Sun Solaris (9,10), FreeBSD a také stařičký MS-DOS.

Tento program slouží především vývojářům, kteří potřebují testovat svůj (nebo i cizí) software pod různými operačními systémy, aniž by museli mít na každý OS zvláštní počítač. Také se virtuální PC výborně hodí pro testování různých destruktivních aktivit (např. účinků virů apod.).

Virtuální počítače si navíc přes virtuální síť můžete sesíťovat. Není tedy problém vytvořit si funkční virtuální sít, kde dva počítače budou běžet na Linuxu a dva pod Woknama. Připojit se přes virtuální stroj k internetu je také velmi jednoduché. Buď si nasdílíte internetové připojení přes síť nebo můžete použít NAT, což je podle mě pohodlnější. Samozřejmostí je možnost nastavení sdílení souborů mezi vaším a virtuálním PC.

Další skvělou možností jsou takzvané Snapshots. Pomocí této funkce si kdykoliv můžete uložit současný stav kteréhokoliv virtuálního PC a pokud by se cokoliv nemilého stalo, můžete jedním klinutím obnovit uložený stav. Těchto záchytných bodů můžete mít u jednoho virtuálního PC kolik chcete. Pro práci se Snapshoty slouží tzv. Snapshot Manager. Práce s ním je velmi příjemná a intuitivní.

Jako všechno na světě má tento software přes nesporné výhody i svou stinnou stránku. Tou je bezesporu cena. 189 amerických dolarů (asi 4000,- Kč) je velmi tučná suma. Trial verzi je možné používat 30 dnů. Také bych chtěl dodat, že exituje také verze pro Linux. Myslím, že za vyzkoušení tento program opravdu stojí a rozhodně ho doporučuji.

Trial verzi můžete stahovat z oficiálních stránek.

Související příspěvky

Peter Wang