Na Stoyan’s Page (SP) proběhly největší změny od začátku jejího založení. Říkáte si, že až na malé kosmetické změny nic nového nevidíte? Zajímá vás, co je tedy nového? Pokračujte ve čtení…

Je pravda, že drtivou většinu změn skutečně nevidíte. Tak tedy k věci. Stoyan’s Page běží na novém redakčním systému (RS), na kterém jsem začal pracovat krátce před maturitou a který jsem nedávno dokončil a poté ještě testoval na pokusném webu. Dnes byl poprvé nasazen do ostrého provozu. Postupně projdu nejdůležitější změny, ale předtím…

Trocha historie

První verze webu se datuje do roku 2005. Byla psána v HTML 4.01. Tedy abych byl přesnější, k její tvorbě jsem použil GoLive, což je WYSIWYG editor firmy Adobe. Poté jsem se začal učit samotné HTML a do kódů vytvořených programem (které byly prasácké a nevalidní) jsem často zasahoval. Tehdy ještě SP neměla jasné zaměření. Původní úmysl byl vytvořit si stránky, na kterých bych publikoval své programy. To se povedlo a web se poté ještě rozrostl o Guestbook (pomocí služby Blueboard), fotky, screeny z Google Earth a různé zajímavosti. Tento web sídlil na adrese stoyan.wz.cz a nachází se tam doteď – jakožto svůj úplně první web jsem ho ze sentimentálních důvodů nezrušil a proto si ho můžete i nyní prohlédnout. Koncem jara 2006 jsem začal pronikat do tajů jazyka PHP. Jelikož jsem měl už tehdy základy jazyků Pascal, Delphi a C++, nebyla pro mě práce s PHP vůbec složitá. Ihned jsem zatoužil napsat si v PHP celý nový web. Tak vznikla nová Stoyan’s Page na doméně stoyan.ic.cz, kde sídlí doteď. HTML a CSS jsem už vcelku ovládal a v PHP jsem byl nadšený začátečník. Výsledkem byl poněkud chaoticky napsaný ale fungující web. Většinu obsahu starého webu jsem nepřesouval a rozhodl se začít od znovu. Tehdy, díky mé rostoucí zálibě v bezpečnosti IT a IT obecně, jsem rozhodl o zaměření webu. To by se dalo shrnout jakou IT security, programování a další věci kolem počítačů. Tento web se postupně vyvíjel. Z HTML 4.01 jsem přešel do XHTML 1.0, Guestbook od Blueboardu jsem nahradil vlastním. Ten zpočátku nebyl příliš bezpečný, o čemž mě přesvědčil Sysel jeho defacem. Web byl svého času náchylný dokonce k SQL injection, čehož naštěstí nikdo nevyužil. Později byl web přepsán do XHTML 1.1 – byla to pro mě hlavně výzva, zda dokáži dodržovat ty nejpřísnější standardy. Vývoj tedy pokračoval stylem, že na kostru stránek, kterou jsem vytvořil jako začátečník, jsem začal nabalovat další a další skripty. Výsledkem byl rostoucí chaos v PHP skriptech i v celkovém kódu webu. Bylo nevyhnutelně nutné s tím něco udělat. Výsledkem je…

Nový redakční systém

Několikrát padla otázka, proč nepoužiji nějaký hotový open source redakční systém. Nad touto variantou jsem nepřemýšlel ani na chvíli. Mít svůj vlastní redakční systém, jehož každou řádku znáte, jehož každou řádku jste ručně napsali, je výzvou pro snad každého nadšeného webmastera, IT nadšence a kodéra (práci s PHP přeci nebudu nazývat programováním, to by byla urážka skutečných programátorů (C/C++)). Nyní vypíchnu ty nejdůležitější změny oproti předchozí verzi (která se ani nedala považovat za RS).

Větší využití databáze

Minulá verze využívala databázi pouze pro ukládání příspěvků z Názorů a pro ukládání Novinek. Nejproblematičtější byla situace s články. Každý článek byl uložen ve zvláštním souboru, který se poté pomocí funkce include vložil do stránky webu. S přibývajícím množstvím článků rostl počet souborů a přehlednost se snižovala. Nový RS již všechny články ukládá kompletně do databáze. Výpis článků je pak realizován pouze jedním souborem, který načte konkrétní článek z databáze. Díky tomu je možné nyní počítat, kolikrát byl daný článek zobrazen. Článků se týká také jedna velká změna a tou jsou…

Komentáře k článkům

Už několikrát jste se v Názorech dožadovali komentářů pod článkem. V novém RS jsem tedy tuto možnost implementoval. Pro začátek jsem se rozhodl pro nemoderované komentáře. Moderovaná diskuse je podle mě zbytečnost a zbytečná cenzura. I při nemoderované diskusi je možné nevhodné komentáře mazat a ubude starost s jejich schvalováním. Zůstává stále, že urážlivé, vulgární, rasistické a jiné neetické komentáře budou ihned smazány. Jednou z menších novinek je také přidávání smajlíků klikem na jejich obrázek. To je realizováno triviálně pomocí JavaScriptu. Pokaždé když kdokoliv napíše nový komentář, jsem na něj okamžitě upozorněn sms zprávou. Jak toho dosáhnout jsem se zabýval v článku Update Knihy názorů.

BBCode

Pokud nevíte, co ten podivný název znamená, mrkněte sem. Implementoval jsem tagy [i], [b] a [url] a myslím, že ty budou prozatím dostačovat. O jejich použití se dozvíte také při najetí kurzorem nad podržený text o BBCode u přidání nového komentáře.

Nejčtenější články

Díky tomu, že články jsou nyní uloženy v databázi, je lehké je seřadit podle určitého parametru. Ve sloupci vpravo tedy vidíte pět článků, které byly zobrazeny nejvícekrát. Jednoduché, ale užitečné.

Nejnovější komentáře

Naleznete je v pravém sloupci webu a princip zobrazení je prakticky shodný s nejčtenějšími články.

SEO URL

Ano, tak i už můj web je přívětivější pro vyhledávače. Pokud nevíte, oč se jedná, je to změna dynamických adres ve tvaru stoyan.ic.cz/index.php?page=clanky&clanky=maturita na statickou URL ve tvaru stoyan.ic.cz/clanky/maturita/. Druhou variantu URL mají vyhledávače mnohem raději. SEO URL jsem realizoval pomocí souboru .htaccess (Mod_rewrite) a dále pomocí několika pomocných PHP skriptů. Také jsem ošetřil přesměrování při zadání adresy ve starém (dynamickém) tvaru na statickou adresu. To proto, aby mi vyhledávače neindexovaly duplicitní odkazy.

Administrace

Články a Novinky jsem dříve přidával pomocí jednorázových skriptů nebo přímo přes PHP Admina. Nedá se tedy mluvit o nějaké propracované administraci. Tu jsem implementoval až nyní do nového RS. Umožňuje mi přidávat, mazat i editovat všechny informace, které jsou ukládány do databáze. Zcela tedy nahradila pomalý PHP Admin, který již k administraci webu není potřeba. Administrace se nachází zde, takže zájemci se mohou pokusit nabourat. V administraci článků jsem využil javascriptový editor zdrojového kódu Edit Area. Na to, jak v praxi vypadá, se můžete podívat zde. Je to milá pomůcka, která nahrazuje editor zvýrazňující HTML/PHP syntaxi.

Grafika

Změny v grafice jsou sice minimální, ale když už jsem se s nimi drbal, tak je musím alespoň zmínit. K tvorbě grafiky jsem použil kombinaci Zoner Callisto a Adobe Photoshop. Grafika není zrovna můj obor, proto by se nějaký schopný grafik hodil. Na VUT se snad nějaký najde…

A co do budoucna?

Nyní už je Stoyan’s Page po technické stránce web na úrovni s moderním redakčním systémem a ne jen chaotická hromádka skriptů, za kterou bych se musel stydět. Samozřejmě že jako vše, nebude ani tento RS dokonalý a jistě se v něm najdou ještě nějaké mušky. Za každý postřeh, nápad či oznámenou chybu na webu vám budu velmi vděčný. Přemýšlel jsem také o placeném hostingu. Jedinou překážkou k realizaci tohoto plánu jsou (překvapivě) peníze. Sice taková .net doména není příliš nákladná, ale koncem září začíná nový vysokoškolský život a bydlení na privátě v Brně. Peníze se tedy budou víc než hodit, proto ještě s placeným hostingem počkám i když pomalost a nedostupnost ic.cz je občas velmi omezující.

Související příspěvky

Peter Wang